Soki owocowe i ich rodzaje

Soki owocowe i ich rodzaje

Pojęcia takie jak soki owocowe (https://www.bee.pl/9014-zdrowe-soki-i-napoje-owocowe-warzywne-i-inne), sok owocowy z koncentratu owocowego lub sok niezagęszczony sprawiają, że zakup soku jest wyzwaniem. Teksty prawne, na przykład rozporządzenie w sprawie soków owocowych z 2004 r., Regulują właściwości tych napojów, ale niestety nie są szczególnie łatwe do odczytania. Napoje owocowe smakują naprawdę wyśmienicie i mogą dostarczyć organizmowi ważnych składników odżywczych. Tutaj znajdziesz wszystkie terminy związane z tematem soku.

Sok owocowy

Zgodnie z prawem sok owocowy jest wytwarzany ze zdrowych i dojrzałych owoców i może zawierać jeden lub więcej rodzajów owoców. W zależności od rodzaju użytych owoców sok musi mieć charakterystyczną barwę, aromat i smak. Sok owocowy zawiera 100 procent soku. Jeśli proces produkcyjny wymaga oddzielenia aromatów lub miazgi, można je dodać z powrotem do tego samego soku. Jeśli sok z natury zawiera zbyt mało cukru, może zawierać dodatkowe 15 g cukru na litr. Producenci są następnie zobowiązani do oznaczania swojego produktu jako „słodzony” lub „z dodatkiem cukru”. W sokach owocowych niedozwolone są barwniki i konserwanty.

Sok owocowy z koncentratu soku owocowego

W celu przechowywania i transportu soku w sposób szczególnie oszczędzający miejsce, z soku usuwa się wodę i tworzy się koncentrat soku owocowego. Sok zwany sokiem owocowym wytworzony z koncentratu soku owocowego jest wówczas mieszaniną koncentratu i wody pitnej. Po transporcie woda jest dodawana w takiej samej ilości, jaką wcześniej pobrano z soku, dzięki czemu również tutaj zawartość soku owocowego pozostaje na 100%. Jeśli chodzi o cukier i dodatki, do soku z koncentratu soku owocowego odnoszą się te same wytyczne, co do soku owocowego.

Zagęszczony sok owocowy lub koncentrat soku owocowego

Kiedy koncentrat soku owocowego pojawia się na rynku, co najmniej 50% wody musi zostać usunięte z soku owocowego. Sok, który prawie nie zawiera wody, jest uważany za suszony sok owocowy.

Nektar owocowy

W przeciwieństwie do soku, nektar owocowy zawiera dodatkowo wodę i cukier lub miód. Ilość wody zależy od rodzaju owoców, a minimalną zawartość owoców określa rozporządzenie w sprawie soków owocowych. W przypadku owoców szczególnie kwaśnych zawartość owoców w nektarze jest niższa niż w owocach, których sok nadaje się od razu do spożycia. Na przykład w przypadku wiśni minimalna zawartość owoców wynosi 35%, a w przypadku jabłek i gruszek na 50%. Z niektórych owoców, takich jak banany, można zrobić tylko nektar ze względu na ich konsystencję. Producent musi określić minimalną zawartość soku owocowego lub nektaru owocowego w swoim produkcie. Ze względu na rozcieńczenie zawartość witamin w tym napoju jest niższa niż w soku.

 

 

Alicja